Cégcsoportunk leányvállalata a HUNÉP Zrt. 2023-ban vette át teátrum munkaterületét, amelyet teljeskörűen felújított. A történelmi épületet az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma ismerte el. 2024-ig összesen 241 építmény érdemelte ki az elismerést országosan. A díjat az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége és az Építéstudományi Egyesület alapította 1994-ben.
– Az volt a szándékunk, hogy próbáljuk meg úgy átalakítani, hogy ha valaki belép az épületbe, ugyanazt a műemléki operaszínházra jellemző hangulatot érezze át – ismertette Kovács Péter építészmérnök.
A tervező építészmérnökök szerint a színház olyan, mint egy kisebb város, sok lakóval, így mindenki számára élhető és praktikus elemekkel kellett kiegészíteni a teátrumot. Hozzátették, a nézők számára a színház gyakran csak az előszínpadi tart, holott mögötte van még igazán sok érdekesség is, ami a nagy egészet működtetni képes.
– Senki nem gondolja, hogy emögött majdnem annyi vagy talán még nagyobb térrendszer rejtőzik, ami az egész ház kiszolgálását biztosítja. A debreceni színháznak a legfontosabb eleme egy új dobforgó, ami bekerült kompletten új technikai elemként, amivel eddig a színház nem rendelkezett – mutatott rá Tisza András építészmérnök.
Az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma az ikonikus debreceni épületet Műemlék helyreállítás és építmény rehabilitáció kategóriában díjazta. A kivitelezés színvonalát és szakszerűségét, valamint a beruházás üzemeltethetőségét és a létesítményt létrehozók együttműködését is figyelembe vették a döntésnél.
Az első pillanatban, mikor átvettük a munkaterületet, nekem is volt szerencsém itt lenni. Azt gondolom, hogy mindenkire hatott a hely szelleme, azok a falak, amelyek 160 év történelmét mutatták meg nekünk – mondta Bakos Miklós, a HUNÉP Zrt. vezérigazgatója.
Puskás István alpolgármester elmondta, a helyi védelem alatt álló épületek megújítására kiemelt figyelmet fordítanak. A közgyűlés tavaly áprilisban döntött egy, az Épített Örökség Felújítási Program keretében induló pályázatról, mely 200 millió forint keretösszeggel támogatja a lakóközösségeket, lakószövetkezeteket.
A városban jelenleg 305 helyi védettség és 130 műemléki védettséggel rendelkező épület van, két épület nyerte el a támogatást.
A városban jelenleg 305 helyi védettség és 130 műemléki védettséggel rendelkező épület van, két épület nyerte el a támogatást.A Csokonai Nemzeti Színház történelmi épülete egyébként nem az első debreceni létesítméyn, amely kiérdemelte a rangos elismerést: többek között az Aquaticum Strandfürdőt, a Nemzetközi Iskolát és a Nagyerdei Stadiont is díjazták az elmúlt években.