Erre a kérdésre adott környezettudatos válaszokat a JövőMűhely keddi pódiumbeszélgetése, amelyen Szabó Sándor, cégcsoportunk általános vezérigazgató-helyettese idén második alkalommal vett részt.
A fórumon sorra vették a faültetés előnyeit a tisztább levegőtől a talajvédelmen át a városlakók egészségmegőrzését támogató hatásáig. Emellett szó volt a debreceni faültetési program és a véderdősítés folytatásáról is. Tíz példaértékűen környezettudatos közösség is elismerést vehetett át a rendezvényen: mindannyian megkapták az önkormányzat Fenntartható Debrecen díját.
A Zöld Kódex intézkedéseivel összhangban idén nyáron elindult az újabb tízezer fa elültetését célzó debreceni zöld program. Elsőként Felső-Józsán két kilométer hosszú mezővédő erdősávot ültettünk 150 virágos kőris facsemetéből vállalatunk jóvoltából.
A 2022-ben Fenntartható Debrecen Díjjal elismert cégünk vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta: azért ültetnek fákat Debrecenben, mert olyan számukra fontos zöld városi környezetben élni. Úgy fogalmazott: a természettel harmóniában vagyunk, azt mindenképpen az segíti, hogyha sok fa van a környezetünkben, árnyékot adnak, az élővilágot megélhetjük magunk körül, úgyhogy mi mindent megteszünk, hogy minél inkább ilyen zöld környezetben tudjunk működni.
Fotó: Kandert Szabolcs
Győrösi Pál László, Richter Gedeon Nyrt. PR-menedzsere felidézte, hogy 2021-ben 68 japán díszcseresznyefát ültettek el a Vágóhíd utcai felüljáró és a Budai Ézsaiás utca közötti területen, ami az Alma mater liget nevet viseli. A 120 éves vállalat célul tűzte ki, hogy ötévente megduplázzák ezt a ligetet az önkormányzattal közösen. Győrösi Pál László hozzátette, hogy a Richternek az egészség a küldetése, a hosszú távú ligetesítési kezdeményezésüknek pedig az a célja, hogy a cég hozzájáruljon környezetünk fenntartásához, fejlesztéséhez és a zöldterület növeléséhez Debrecenben.
Kuhn András, Debrecen város Főkertésze a fórumon a fák kedvező hatásai kapcsán a vízmegtartást elősegítő szerepüket emelte ki és elmondta azt is, hogy jövőre folytatják az újabb tízezer faültetést és a véderdősítést is. A főkertész hangsúlyozta: kiemelt céljuk, hogy visszatérjenek Debrecenbe a mezővédő erdősávok, amelyekkel drasztikusan le tudnák csökkenteni a város porterhelését.
Hamecz Orsolya okleveles természetvédelmi mérnök, az önkormányzat zöldterületi osztály vezetője arról beszélt, hogy a faültetésnek több évszázados hagyománya van Debrecenben, amit ma is folytat a város, sőt meg is újítja.
A szakember szerint most már tervszerűen és szakmailag megalapozottan zajlik a fásítás Debrecenben, a fákat pedig óvják és megbecsülik. Emellett városszerte ötmillió négyzetméternyi gyepfelületet öntöznek, gondoznak, amely során vadvirágos gyepfelületeket, méhlegelőket is igyekeznek kialakítani.
Idén 10 kiemelkedően környezettudatos közösség pályázott sikerrel a Fenntartható Debrecen Díjra: a Tócóskerti Közösségi Kert, a Rada Árnyékolás Kft., a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság, a Százszorszép Óvoda, a Debreceni Kerékpár Kft. JóBringa Kerékpárszaküzlete és Szervize, a Fancsika Fans Természetvédelmi és Ökoturisztikai Egyesület, a Gönczy Pál Általános Iskola, a Neopac Hungary Kft., a TÁRS-95 Kft. és a Karácsony György Utcai Óvoda. A város fenntarthatósági díját a Jövő Műhely pódiumbeszélgetés után adtak át a vállalati, intézményi és civil közösségek képviselőinek. Így most már 30 közösség viseli ezt a rangos címet.
A rendezvény zárszavában Balázs Ákos alpolgármester úgy fogalmazott: értékrend, stílus, mozgalom – ez jellemzi a debreceniek zöld törekvéseit, a közös értékrendünk pedig az emberközpontúság: a természet tisztelete és szeretete, ami tulajdonképpen rólunk szól, debreceniekről, a gyermekeinkről, és a jövő generációjáról.
Forrás: dehir.hu
https://www.dehir.hu/zold-hirek/tiz-kornyezettudatos-kozosseg-kapta-meg-a-fenntarthato-debrecen-dijat/2024/12/10/