Zöldnek lenni nem egyszerű. És nem feltétlenül olcsó… De ha ésszerűen és tudatosan, hosszabb távra gondolkozva próbálkozik az ember – adott esetben egy közösség –, akkor megtérül(het). A fenntarthatósági témahétre időzítve szervezték meg az áprilisi JövőMűhelyt.
A közös pont: Fenntartható Debrecen Díj – pont emiatt a zöld gondolkodás volt a fókusza a pódiumbeszélgetésnek. És stílusosan, hűen a műsor címéhez, nem csak a jelenről, hanem a jövőről is beszélgettek a mostani műhelyen.
Gulyás Istvánnal egy színpadra a Csokonai Fórumban Rácz Gréta, a Green Drops Farm Kft. ügyvezetője, Makray Réka, a Vitesco Technologies Hungary Kft. HR igazgatója, Szabó Sándor, a Szinorg Universal Zrt. vezérigazgató-helyettese és Szabó Péter, a Schaeffler Debrecen Kft. ügyvezetője ült.
Forrás: dehir.hu
Zöldebben gondolkodni és működni nem olyan egyszerű. Több szempontból is kihívás elé állította – a vendégek elmondása szerint – a cégeket.
A legtöbb helyen a közösség motiválása kiemelt cél, azaz, hogy a munkavállalók tegyenek a „zöldebb világért”. A Vitesco Technologies Hungary Kft.-nél a cél érdekében kidolgoztak egy pontgyűjtő rendszert.
A kollégák pontot kapnak, ha biciklivel mennek dolgozni, vagy ha csomagolásmentes boltban vásárolnak.
És természetesen mindenféle – ahogy Makray Réka fogalmazott – E betűvel kezdődő dolgot lehet nyerni (például E-rollert). De több tematikus rendezvényt is szervez a cég a szemléletformálás érdekében.
Megcélozták, hogy 2026-ra elmondhassák magukról a karbonsemlegességet. Ennek érdekében pedig tényleg mindent megtesznek: okos épületek, jövőre a tervek szerint Solar park. Missziójuk a tiszta mobilitás.
A Schaeffler Magyarország Kft-nél viszont inkább a műszaki átállást kellett és kell folyamatosan végig gondolni.
De olyan okos megoldások vannak már a cégnél, hogy például a zuhanyzókban a víz melegítését és az irodákban a fűtést a gépek termelt hőjével oldják meg.
A technológiai átalakításnál a legfőbb szempont Szabó Péter ügyvezető elmondása szerint az, hogy mennyi idő alatt térül meg egy-egy átállás, ami beruházással is jár. A plafon náluk a 2 év.
Forrás: dehir.hu
Ebből kifolyólag természetesen felmerült az a kérdés is, hogy mindennek megvan az ára, mi éri meg? Szabó Sándor, a Szinorg Universal Zrt. vezérigazgató-helyettese rávilágított arra, hogy a „zöldítést” felerősítették az elmúlt évek nehézségei. Zöld ébresztőt fújt az energiaválság. A covid utáni időszakban, a válság idején az nem izgult, aki korábban áldozott egy energiahatékony beruházásra. Fontos gazdaságfejlesztési feladat lehet, hogy elérhetőbbek legyenek a kisebb vállalkozások számára is a zöld beruházások.
A zöld gondolkodást ha készpénzre nem is lehet váltani, de nagyon sokat lehet spórolni egy-egy jó ötlettel, kivitelezéssel.
Igaz, hogy hosszú távon a piac dönti el, hogy mire van igény, de figyelembe kell venni, hogy amíg régen egy trend működött akár 20 évig, most gyorsan változik az élet. Nem forog, hanem pörög a Föld. A tempót pedig tartani kell.
Debrecen fontos célt tűzött ki: Európa Zöld Fővárosává akar válni a cívisváros. A JövőMűhelyen arról is szó esett, hogy milyen fontos lépéseket tehet meg a vállalati szféra ennek érdekében. Rácz Gréta úgy érzi, jelenleg nagyon nehéz olyan alapvető feladatokra embert találni, mint például a magvetés. Úgy gondolja, hogy ha több közösségi kert alakulna ki, akkor a termesztési folyamatokat is közösen lehetne megélni. Ebben pedig edukációs lehetőség is rejlik. Az pedig már csak a grátisz, hogy a kertészkedés, a közös kertészkedés a mentális egészségre is hat.
A Vitesco Hungary Kft-nél hamarosan piactér nyílhat, ahova bevásárlónapokat szerveznének.
A közelben élő termelők árulhatnának ott. Hisznek abban, hogy ötletbörzéket kell tartani, mert a fiatalok egészen más szemléletet hozhatnak a környezet megóvása érdekében.
Szabó Sándor szerint érdemes lenne a kis-, közepes- és nagyvállalatok energetikai szakembereinek összedugniuk a fejüket. Nem lenne olyan kérdés, amire ne találnának ki kreatív megoldást. Erre csatlakozott rá Szabó Péter: náluk felmerült problémaként, hogy attól, hogy a gyártás náluk hétfőtől-péntekig tart, a napelempark hétvégén sem pihen. Szeretnék ezt az energiát is felhasználni: akár a szomszédnak adni, ahogy fogalmazott.
A megmaradt vízre már van ötlet: a cég munkatársai azt találták ki, hogy házon belül ingyenes autómosót csinálnak.
Ezek a megoldások most még újdonságként hathatnak, de fontos cél, hogy már a legkisebbek úgy nőjenek fel Debrecenben, hogy alapvető legyen az életükben a környezetvédelem.
Beszélgetőpartnerek:
Szabó Sándor általános vezérigazgató-helyettes, Szinorg Universal Zrt.
Rácz Gréta ügyvezető, Green Drops Farm Kft.
Szabó Péter ügyvezető, Schaeffler Debrecen Kft.
Makray Réka HR igazgató, Vitesco Technologies Hungary Kft.
A beszélgetést vezeti: Gulyás István szerkesztő-műsorvezető.
Forrás: dehir.hu